Search
Generic filters
Search
Generic filters

واردات تجهیزات آزمایشگاهی

فهرست مطالب

واردات-تجهیزات-آزمایشگاهی

واردات تجهیزات آزمایشگاهی به چه شکل است؟

 

واردات تجهیزات آزمایشگاهی : تجهیزات آزمایشگاهی، جزو لوازمی هستند که لزوما همه‌ی آن‌ها در داخل تولید نمی‌شود. از طرفی، صنعت ساخت این لوازم، به گونه‌ای است که برخی از لوازم در برخی از کشورها‌، بهتر، بیشتر، با کیفیت‌تر و مقرون به صرفه‌تر تولید می‌شود.

به همین دلیل، برخی از تجار تلاش می‌کنند تا لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی را وارد نمایند. اما تجهیزات آزمایشگاهی از آن جهت حائز اهمیت است که می‌تواند در تشخیص بیماری یا مواردی از این قبیل، تاثیر مستقیم بگذارد. پس لازم است تا از هر وسیله‌ی آزمایشگاهی، هم به تعداد کافی در داخل کشور وجود داشته باشد، هم با کیفیت و سالم وارد کشور شوند تا در نهایت جامعه را از منظر پزشکی و سلامت به خطر نیندازند.

از طرفی، برخی از این ابزارها برای آزمایشگاه‌های فیزیک و شیمی و مواردی از این دست بسیار لازم هستند و قطعا اگر این موارد نیز با کیفیت وارد نشوند می‌توانند در آینده تاثیرات منفی بر پیشبرد اهداف علمی کشور بگذارند‌. همه‌ی این عوامل باعث می‌شوند تا دریافت مجوز ورود برای این تجهیزات به داخل کشور، کمی با مشکل روبرو شود و به سختی این‌مجوز به تجار اعطا شود. به همین دلیل در این مقاله با روند واردات کالاها و لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی خواهیم پرداخت.

 

برای شروع، گام اول کدام است؟

 

اگر شما خواهان وارد کردن تجهیزات آزمایشگاهی هستید و به عنوان تاجر وارد عمل شده‌اید، بهتر است قبل از هر کار بدانید کدام لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی هستند که در ایران مشابه با کیفیت آن ساخته نمی‌شود و تنها بهترین گزینه برای آن واردات است. بهتر است به خوبی از بازار محصولات آزمایشگاهی مطلع باشید و بدانید کدام محصول است که فروش بیشتری دارد و واردات جزو اولویت این‌محصولات در میان مصرف کنندگان است. نکته‌ای را فراموش نکنید و آن این است که دریابید آیا به این‌تجهیزات مجوز لازم اعطا می‌شود یا خیر.

پس از این‌که به شناسایی این مطلب پرداختید، گام بعدی این است که‌ دریابید کدام کشور این تجهیزات را با کیفیت بهتری می‌سازد. در زمینه‌ی محصولات آزمایشگاهی، کیفیت مهم‌تر از قیمت است. آنچه برای خریداران در این زمینه مهم است، کیفیت برتر است. برخی لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی ممکن است قیمت گزافی داشته باشد، اما با وجود آن به خاطر کیفیتش طرفداران بیشتری داشته باشد.

پس از مشخص‌کردن مقصد و مبدا، باید به قیمتی برسید که بتوانید آن را بفروشید و بتوانید کسب سود کنید. پس از این‌ مراحل، لازم است تا برای کسب مجوز اقدام‌ نمایید.

 

کسب مجوز تجهیزات آزمایشگاهی چگونه است؟

 

اداره‌ی کل تجهیزات پزشکی، برای آن‌که بتواند تمامی تجهیزات آزمایشگاهی را در داخل مرزهای ایران رصد کند و برای این که بتواند این اطلاعات را به صورت دقیق در اختیار کاربران و مشتریان قرار دهد، لازم دیده است تا برای تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، مجوزهای بلندمدتی صادر نماید. این اداره با همکاری آزمایشگاه مرجع سلامت، از روش زیر و با طی مراحل زیر صدور مجوز را انجام می‌دهد.

قبل از هر چیز برای وارد کردن محصولات آزمایشگاهی باید شرکت خود را در این اداره به ثبت رسانده باشید و الزاما شرکت شما باید شناسنامه دار باشد تا بتوانید مراحل بعدی را طی کنید.

پس از آن باید کد وسیله‌ای را که تمایل به وارد کردن آن دارید ذکر کنید. کد وسیله، به عناوین و کدهایی اطلاق می‌شود که اطلاعات مربوط به آن  مابین مراکز، سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف مرتبط با وسایل پزشکی از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مراکز درمانی، تولیدکنندگان داخلی و خارجی، واردکنندگان، قوه قضائیه، وزارت بازرگانی، وزارت صنایع، گمرکات، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  مطرح شده و مورد تایید قرار گرفته است. این کدها به صورت مشخص در سایت مربوط به اداره قرار داده شده است.

دقت کنید این کدها در طی تمام مراحل، از گرفتن‌ مجوز تا واردات و ترخیص کالا از گمرک لازم است و بر اساس همین کد انجام می‌شود.

نکته‌ی بعدی که باید مد نظر قرار دهید این است که تعیین کنید از نظر خطر، وسیله‌ی مورد نظر شما در چه کلاسی قرار دارد. وسایل پزشکی بر اساس اصول ۱۶ گانه که بر اساس سطح خطر آن‌ها تعیین می‌شود میان چهار گروه A,B,C,D قرار می‌گیرد. گروه A  کم خطرترین و گروه D  خطرناک‌ترین‌ گروه هستند. بهتر است شرکت‌ها قبل از تکمیل فرم مشخص کنند که وسیله‌‌ی مورد نظر در کدام سطح و کلاس قرار دارد‌. تایید نهایی کلاس خطر تجهیزات آزمایشگاهی تنها بر عهده‌ی تیم فنی و  کارشناسان صدور مجوز است.

پس از طی مراحل زیر باید شرکت تولید کننده‌ی محصول خارجی فرم انگلیسی مربوط به اداره‌ی ثبت تجهیزات پزشکی را پر نماید. این فرم از آن جهت پر می‌شود که کارشناسان بتوانند از لحاظ کیفی وسیله را با توجه به اطلاعات ثبت شده بررسی کنند. شرکت تولید کننده باید بتواند با توضیحات خود لزوم واردات این وسیله به کشور را احراز نماید و کارشناسان را در این زمینه توجیه نماید.

پس از آن لازم است تا مسئول شرکت، فرم‌های پر شده  و مدارک شرکت را اداره‌ی ثبت برده و به سوالات فنی کارشناسان مسئول پاسخگو باشد.

پس از همه‌ی این مراحل، کارشناسان به بررسی پرداخته و در صورت توافق با وارد کردن کالا، وسیله درخواست شده ثبت شده و طی نامه‌ای به فرد و شرکت متقاضی اعلام می‌شود.

 

کلام آخر

تجارت و واردات، یکی از اصول و زیربناهای اقتصاد بین الملل یک کشور را تشکیل می‌دهد. اما برخی از موارد هستند که نسبت به باقی موارد از حساسیت بیشتری برای خروج و ورود به یک‌کشور برخوردارند‌ این حساسیت بسته به تامین سلامت جسمی و روحی اعضای جامعه بستگی دارد.

تجهیزات آزمایشگاهی از آن دست ابزارهایی هستند که می‌توانند به طور غیر مستقیم سلامت اعضای جامعه را تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل نمی‌توان ورود آن را نادیده یا سرسری گرفت.

اعطای مجوز به تجهیزات آزمایشگاهی کمی سخت‌تر از باقی وسایل است، اما حسنی نیز دارد‌. این حسن آن است‌ که اعطای مجوز به صورت طولانی مدت به شرکت وارد کننده داده می‌شود. شما برای هر بار واردات نیاز به طی مراحل‌ طولانی برای دریافت مجوز ندارید.

به همین دلیل با بررسی شرایط و سود حاصله از یک وسیله‌ی مورد نظر می‌توانید به اداره‌ی متبوع رفته و محصول مورد نظر خود را وارد کنید.

ای کیو مِد ( EQMED ) چیست ؟

ای کیو مِد ( EqMed ) سایت اطلاعات شرکت های تولید کننده ، واردکننده و فروشنده محصولات تجهیزات پزشکی می باشد . هدف ما در این مجموعه گردآوری اطلاعات شرکت های تجهیزات پزشکی و همچنین محصولات تجهیزات پزشکی برای راحتی افراد و سازمان هایست که به دنبال منبعی جامع برای خرید تجهیزات پزشکی هستند .

اگر تولیدکننده ، واردکننده و یا فروشنده تجهیزات پزشکی هستید می توانید محصولات خود را در ای کیو مِد ثبت کنید تا به بازاری به بزرگی ایران دسترسی پیدا نمایید .

اگر خریدار تجهیزات پزشکی هستید ، می توانید با مراجعه به دسته بندی محصولات و یا استفاده از باکس جست و جو ، محصول مورد نظر خود را پیدا کرده و از بین محصولات ثبت شده ، با شرکت مورد نظر خود جهت خریداری تماس حاصل نمایید .

راه های ارتباطی

پشتیبانی سایت :

09034153819